Palirjevi
Začelo se je brez posebnega razloga, karkoli že, naš praded Jožef Vidmar je bil kot večina takratnih prebivalcev Branika deportiran, ko je bil kraj požgan. Nikoli ni veliko govoril o tem in leta 1946, ko se je vrnil domov je začel
kopati luknjo za hram. Verjetno preprosto zato, ker si po taki izkušnji človek želi le še delati v miru mogoče je prav ta grenka izkušnja v družino ukoreninila pregovor
"Živi in pusti živeti." Počasi se je začela proizvodnja vina katera se je razvila v današnjo kmetijo skozi dolga leta. Nas pa na stare čase še vedno spominja star sod z letnico 1908. Danes smo na kmetiji štirje; Armando in Dragica Vidmar, sinova Matevž in Urban.
Borisova starša Slavka in Jožef, 1938
Cvetka in brat Edi v Spodnji Branici, 1955
Borisovi sestri Karmela in Tilka pred staro hišo
Boris s prijateljem na svoji "vešpi" pred staro hišo oz. vhodom v štalo, 1962
='Boris v trtah, t.i. Grofovki, 1972
Armando gleda zajčke, 1967
Cvetka, Armando, nona Slavka, nono Jožef, Boris, 1977; v ozadju gradnja nove hiše
Nona Cvetka z Urbanom, 1995
Kmetija
Kmetija danes obsega nekaj nad 10 ha vinogradniških površin. Večina vinogradov je na visoko gričevnatih predelih pod cerkvijo Sv. Martina, ostali pa v dolini. Razpršenost vinogradov je za samo obdelavo težavna in zamudna, vendar pa, ko Bog pokaže svojo jezo s točo, je pa to zelo dobrodošlo - vedno nekaj ostane. Še nekaj let nazaj smo se ubadali na kmetiji tudi s sadjarstvom, pridelovali smo višnje in breskve, nato pa smo vse sadovnjake zamenjali z vinogradi. Starejše vinograde smo v zadnjih letih vse obnovili, nekateri so bili starejši od 40 let. Od leta 1993 pa do leta 2000 smo organizirali letno dve osmici, eno v času prvomajskih praznikov, drugo pa v novembru okrog Sv. Martina. Običajno so bile zelo dobro obiskane, predvsem smo se ponašali s sveže pečenim, hrustljavim kruhom none Cvetke iz krušne peči. Bilo je naporno, a velikokrat tudi zelo zabavno.
Matevž in nono Boris pri obiranju oljk.
Urban nabira gigantske buče.
Za delo poprimemo vsi v družini.
Najbolj 'fajn' je pa vozit traktor.
Armando in Dragica v vinogradu pod sv. Martinom.
Na pomoč pri trgatvi vsako leto priskočijo tudi prijatelji.
Zadnja leta smo pred kletjo zasadili tudi oljke, prav ponosni smo na svoje oljčno olje, ki je na popečenem kruhu ob kozarcu vina zavidljivo dobro. Del tega olja pa je iz oljke stare približno 60 let, ki raste v našem najlepšem vinogradu tik pod Sv. Martinom in nam ob malici nudi krasno senco. Največja pridobitev kmetije pa je zagotovo nova klet z vso moderno tehnologijo za pridelava vino in seveda predelavo grozdja.
Trgatev
Včasih, recimo, ko se je začela formirati ta mlada familija je bilo vinogradov komaj 1/4 od današnjih površin. Trgatve so bile lepe, tradicionalne, pomagali so sorodniki, sosedje, prijatelji, skratka ljudje so med seboj postali dobri znanci. Ženske so si nabrusile jezike od celoletnih informacij, moški so kakšno rekli, pod večer pa se je tudi zapelo. 'Bndimači' so komaj čakali dobre malice; domač pršut, sir, navadno še topel kruh in seveda glaž vina.
Trgatev 1977 - Bndimači v vinogradu, ob brentaču čepi nona Cvetka.
Trgatev - nona Cvetka "gliha" barbero.
Trgatev - Cvetka pije iz "kjante", zraven v rumeni majici Borisova sestra Cvetka.
Trgatev 1980 - Bndimači iz Tanzanije, ki so bili na priučitvi del v tovarni Vozil Gorica.
Trgatev 1968 - "Bndimači"pri stari hiši po vrnitvi z vinograda, po domače z brega, pomagali so si še s konji za tovorjenje iz vinograda, na konju nona Cvetka, levo Borisova mama Slavka.
Trgatev 1984 - Armando vozi traktor, zadaj Cvetka in Boris
Trgatev 2004 - Nono Boris vozi mehanizacijo skozi trte.
Trgatev 2004 - Nono Boris in stric Nino nalagata gajbice z grozdjem na traktor.
Armandovo veselje do kletarjenja in seveda drugačni družbeni pogoji pa so pripeljali do količin, ko je bilo potrebno spremeniti tudi trgatev, najeti je bilo treba delavce, saj nismo mogli pričakovati tolikšne pomoči. Vendar tudi danes postajojo naši 'bndimači' med seboj prijatelji. Veseli smo, ker se jih večina vsako leto vrne in ob koncu - za 'likof' se v domači kleti ob pokušini moštov zasliši tudi pesem.
Več utrinkov z trgatev lahko pogledate v naši
fotogaleriji.